Sidebar

Promisiunea făcută cetățenilor cartierului Țintea, de amenajare a unui parc în această zonă, este pe cale să fie concretizată. Recent, au început lucrările de amenajare a parcului.

Au fost trasate aleile, s-au montat bordurile, a fost adus pământ pentru amenajarea spațiului verde, au fost montate bănci și stâlpii de iluminat. Lucrările avansează în ritm rapid, primarul Marius Constantin sperând ca investiția să fie finalizată în circa 30 de zile. „Sunt convins că va fi o altă zonă frumoasă din orașul nostru, pe care o vor aprecia, deopotrivă, și cei mari, și cei mici”, spune primarul orașului Băicoi.
Între timp, a fost urcată în sistemul de achiziții publice SICAP lucrarea de realizare a parcului din zona Băicoi, pentru care a fost obținută finanțare europeană. În cursul lunii septembrie se așteaptă oferte, existând posibilitatea ca, dacă nu vor fi contestații, să se semneze contractul cu un constructor chiar în această toamnă.

Sursa: Curierul de Băicoi, nr. 20, august 2018