Continuă modernizarea zonei Blocuri Liliești. După ce anul trecut au fost reabilitată suprafața carosabilă de pe străzile principale, acum a venit rândul reasfaltării aleilor, a parcărilor și a trotuarelor.

„Am promis băicoienilor care locuiesc în zona Blocuri Liliești că anul acesta vom asfalta în această zonă. Au fost destui cei care nu au crezut, mai ales că 30-40 de ani în această zonă nu se întâmplase mare lucru. În luna septembrie am continuat însă în forță asfaltarea și am ajuns până la circa 10.000 de metri pătrați asfaltați. A mai rămas foarte puțin de asfaltat. Singura zonă unde nu intervenim în acest an este zona pieței, pentru că este veche și distrusă și este nevoie de una complet nouă. Avem în vedere ca anul viitor să realizăm și această investiție, pentru care ne pregătim încă de pe acum. Următorul pas după ce vom termina asfaltarea este să realizăm marcarea locurilor de parcare și numerotarea lor. Avem în vedere să încheiem contracte astfel încât fiecare proprietar de mașină să știe care este locul lui. Nu vom percepe taxe pentru asta, așa cum se întâmplă în alte localități. Vrem ca totul să fie gratuit, adică acest contract să fie fără plată din partea cetățenilor. Mai rămâne ca juriștii, specialiștii, să găsească forma cea mai bună, pentru că nu prea sunt modele în alte localități de unde să te inspiri”, a declarat primarul Marius Constantin.

Sursa: Curierul de Băicoi nr. 21, septembrie 2018

Direcția de Sănătate Publica Prahova vă informează!

Telefoane – pentru informarea persoanelor venite în România din zonele de risc publicate pe site de I.N.S.P. România, (izolare la domiciliu).

Program:

Luni – Joi – 08.30-16.30

Vineri – 08.30-14.00

0244/407 776

0244/407 780

0244/407 760

0244/595 402

PERMANENTA 0745 633 707

Centrul Județean de Coordonare și Conducere a Intervenției (la ISU Prahova) și la numărul de telefon 0244.515933

De interes pentru cetățenii orașului Băicoi

OCPI Prahova anunță publicarea documentelor tehnice ale cadastrului pentru sectoarele cadastrale 59, 60 și 64.

Anunț prealabil privind afișarea publică a documentelor tehnice ale cadastrului nr. 35332/30.10.2019